piątek, 10 czerwca 2016

Sieci telekomunikacyjne- przykłady.

Żyjemy w dobie urządzeń elektrycznych. Telefon, internet, komputer, telewizja stały się nieodmienną częścią naszego życia. Jednak aby one pracowały konieczna jest sieć telekomunikacyjna.


Co to jest dokładniej? Według prawa polskiego sieci telekomunikacyjne są to wszystkie systemy, urządzenia i zasoby, które umożliwiają nadawanie, odbiór albo transmisję  sygnałów na pomocą fal radiowych, optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną. Przykładowo mamy sieć Internet, ISDN, publiczną komutowaną sieć telefoniczna,

 Co to jest publiczna komutowana sieć telefoniczna? To skomplikowane określenia oznacza tradycyjną sieć telefoniczną. Jej funkcją jest łączenie abonentów poprzez ustanowienie odpowiedniego kanału. Odbywa się to za pomocą sieci kablowej i central telefonicznych. Krótko mówiąc zaliczamy tutaj tradycyjne telefony stacjonarne oraz sieci telefonów komórkowych.

Internet oczywiście jest to system połączeń między komputerami. Internet, jak każda inna gałąź telekomunikacji ma szereg usług, czyli pocztę, hosting stron, radio, telewizję internetową, bankowość aukcje, sklepy i wiele podobnych. Ciekawą funkcją, która wpływa także na popularność klasycznych telefonów jest VoIP czyli telefon internetowy. Są to telefony USB albo wyposażone w gniazdo Ethernet.

A co to jest ISDN? Jest to technologia sieci telekomunikacyjnych, która umożliwia wykorzystanie infrastruktury PSTN  do bezpośredniego udostępnienia usług cyfrowych użytkownikom końcowym Oznacza to w praktyce brak pośrednictwa urządzeń analogowych. To z kolei jest gwarantem większego bezpieczeństwa użytkowania takiego telefonu.

Warto nadmienić, że to tylko przykłady sieci telekomunikacyjnych. Ta branża należy do jednej z najszybciej rozwijających się- jej możliwości są praktycznie nieograniczone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz