piątek, 10 czerwca 2016

Przyszłość internetu

Żyjemy w epoce, w której króluje internet. Przejmuje on stopniowo wiele funkcji, które dawniej spełniały inne urządzenia. Staje się naszym telefonem, listem do osoby poza granicami kraju, pocztówką, księgozbiorem, zastępuje płyty z muzyką i wypożyczane filmy. Jednak, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw internetu konieczne jest wprowadzenie nowych technologii. Jakich?


Tą technologią jest bez wątpienia FTTH. Co się kryje pod tym skrótem? Sieć, w której światłowód dochodzi bezpośrednio od dostawcy do domu klienta. A co to są światłowody? Światłowody są to konstrukcje, najczęściej z włókna szklanego, przypominające wyglądem drobne rurki, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie światła jako nośnika informacji, a nie klasycznej fali radiowej.

Warto w tym momencie nadmienić, że takie światłowody cechują się bardzo niewielką wagą oraz rozmiarami, co czyni je niezwykle wygodnymi. Wbrew swojej pozornej kruchości są one także bardzo trwałe.

W takim razie jakie zalety mają sieci światłowodowe? Przede wszystkim dużą przepływowość informacji, bardzo dużą pojemność informacyjną oraz niewielką utratę prędkości. Oznacza to w praktyce koniec problemów z zawieszaniem się internetu albo jego powolnym funkcjonowaniem w przypadku wykonywania kilku rzeczy na raz albo pracowania w godzinach, kiedy inni także surfują po sieci.

Należy jeszcze zaznaczyć, że sieci światłowodowe cechuje całkowita niewrażliwość na wszelkie zjawiska elektromagnetyczne np. burze. I choć problem ten w Polsce nie jest być może aż tak poważny to w wielu innych krajach ta zaleta jest szczególnie ważna.

Na koniec należy dodać, że dzięki bezpośredniemu połączeniu pomiędzy serwerownią a domem klienta nie ma żadnych urządzeń, które mogą ulec awarii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz