poniedziałek, 30 maja 2016

Jakie zastosowanie mają kable światłowodowe?

Można powiedzieć, że światłowody są układem krwionośnym współczesnego świata. Pełnią one niezwykle ważną rolę w przesyłaniu dużej ilości informacji na ogromne odległości. Bez takich możliwości ludzkość nie posunęłaby się tak bardzo w rozwoju technologii, który umożliwiła wymiana informacji. Są one stosowane w wielu gałęziach przemysłu.


To dzięki nim oglądamy telewizję w wysokiej rozdzielczości i mamy możliwość wygodnej telekomunikacji. Również sam internet zawdzięcza bardzo wiele takiemu rozwiązaniu. Dlaczego akurat światłowody, a nie tradycyjne kable miedziane?


Podstawową zaletą światłowodów jest niesamowita szybkość przesyłania danych. Jak dobrze wiemy prędkość światła jest ogromna i prawdopodobnie nie da się jej przekroczyć. Sygnał wysyłany przez kabel światłowodowy jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, które często są problemem dla ich miedzianych odpowiedników. Zwłaszcza w miejscach z dużą ilością elektrycznych maszyn, co ma miejsce w wielu firmach. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo informacji, które chcemy komuś dostarczyć. Tradycyjne kable są bardzo narażone na podsłuchanie wysyłanych danych. Jest to nieosiągalne w światłowodach, do których ,aby to uzyskać trzeba by się fizycznie podpiąć co jest niezwykle trudne. Istotną wadą jest duża cena poszczególnych podzespołów wykorzystywanych w tej technologii. Może zajść również zjawisko dyspersji, czyli rozpraszanie się sygnału w czasie i przestrzeni. Naprawa oraz łączenie światłowodów jest prawdziwym wyzwaniem.

Spawanie światłowodów to łączenie poszczególnych nitek światłowodowych. Musi być to wykonane odpowiednio, ponieważ w innym wypadku mogą wystąpić poważne problemy. Używa się do tego specjalistycznych spawarek oraz zabezpiecza tak wykonane łączenie. Prawdopodobnie z biegiem czasu koszty będą się zmniejszać,a technologia znacznie się rozwinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz