piątek, 10 czerwca 2016

Wady i zalety poddasza użytkowego w domu

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania z poddaszem. Okazuje się, że projekty domów z poddaszem mają bardzo dużo zalet i taki rodzaj mieszkania jest szczególnie ważny tam, gdzie liczy się każdy centymetr. Chociaż jest to bardzo ciekawa oferta, ma ona też pewne minusy, jak chociażby utrudnione urządzenie łazienki na poddaszu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Poddasze użytkowe – czy warto?

Zaletą mieszkania z poddaszem jest to, że dostępną przestrzeń można zaaranżować w niepowtarzalny sposób. Skosy nie muszą być bowiem tylko utrudnieniem, bo można za ich pomocą stworzyć wyjątkowy klimat, jeśli nie brakuje nam kreatywnych pomysłów w głowie. Ponadto dom z poddaszem zajmuje mniej miejsca, niż dom parterowy, więc jest to świetne rozwiązanie w przypadku małej działki.

Wyższa kondygnacja może zostać przeznaczona na sferę nocną, a na parterze można przebywać za dnia. Trzeba przyznać, że poddasze użytkowe jest lepsza opcją niż poddasze piętrowe, ponieważ mamy do dyspozycji większą powierzchnię. Łatwiej jest też wykorzystać naturalne oświetlenie. Możemy tutaj liczyć na tarasy, loggie i balkony. Jeśli ściany szczytowe będą znajdowały się od strony nasłonecznionej, to będzie można korzystać z promieni słonecznych na dwóch kondygnacjach.

Minusy mieszkania z poddaszem

Trzeba przyznać, że największą wadą mieszkań z poddaszem są różnice temperatur. Ma to duże znaczenie latem, kiedy jest duszno oraz zimą, kiedy jest zimno. Oczywiście można wybrnąć z tej sytuacji. Z pomocą przychodzi dobra izolacja, którą należy sprawdzić przed kupnem mieszkania. Jeśli jednak upały będą bardzo doskwierać, to niezbędnym rozwiązaniem może okazać się klimatyzacja, co niestety jest dość dużym wydatkiem. Najlepiej kupować mieszkanie zimą, ponieważ będziemy mogli zorientować się, jaki klimat panuje o tej porze roku w pomieszczeniu.

Warto też zapoznać się z rachunkami, jakie właściciel płaci w okresie grzewczym. Inną kwestią jest brak windy, co może być dla niektórych problemem, a szczególnie dla osób, które mają problemy zdrowotne i nie będą w stanie wdrapywać się na piętro. Wnoszenie ciężkich przedmiotów na górę może stać się przeszkodą nie do ominięcia, więc trzeba to wziąć pod uwagę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz