sobota, 12 marca 2016

Instalacja elektryczna w nowym domu

Kiedy uda nam się już ukończyć budowę własnego domu, zawsze pozostaje kwestia doprowadzenia tam elektryczności. Elektryka w domu i jej ułożenie to rzecz niezwykle istotna, nie warto więc jej zaniedbywać.
Przewody

Przede wszystkim, do okablowania w domu najczęściej używać będziemy przewodów płaskich, które umieszczać będziemy w płytkich bruzdach wyciętych w tynku. Do ściany zamontujemy je za pomocą na przykład uchwytów z tworzywa sztucznego, które nabyć możemy niemal w każdym sklepie zorientowanym na elektrykę. Można również zastosować aluminiowych blaszek, które mocowane są na kołkach rozporowych, jeśli kabel jest nieco grubszy.

Ułożenie instalacji elektrycznej
Bardzo istotną kwestią, jest również ułożenie instalacji elektrycznej w domu. Najbardziej podstawowa zasada mówi, że przewody elektryczne winno się układać w odpowiedniej odległości od krawędzi okna czy drzwi, poziomu lub pionowo. Nigdy nie układamy kabli po skosie. Dlaczego właśnie w ten sposób? Ponieważ układając instalację elektryczną w tym schemacie, jesteśmy w stanie zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu elektryki podczas kucia bądź wiercenia w ścianie.

Bezpieczeństwo
Warto pamiętać również o tym, że w domu występują miejsca szczególne, w których występuje spore ryzyko porażenia prądem. Do takich miejsc zaliczymy na pewno łazienkę czy kuchnię, gdzie bardzo często będziemy używać wody. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by wszelakie gniazdka bądź łączniki były bryzgoszczelne - odporne na możliwe zachlapanie wodą. Takie gniazdka kupimy również w sklepie tematycznym, poznamy je po charakterystycznej klapce bądź oznakowaniu (IP 44).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz