poniedziałek, 14 listopada 2016

Kuchnia idealna - tylko na wymiar


Projektowanie kuchni to wyzwanie dla kreatywności a zarazem praktyczności jej użytkowników. Kuchnia powinna być estetyczna, ale przede wszystkim - funkcjonalna. Właściwe rozplanowanie mebli do przechowywania, blatów roboczych oraz sprzętów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ergonomii pracy w kuchni.


Reguła trójkąta


Złotą zasadą organizacji kuchni jest regułą trójkąta, wedle której najważniejsze sprzęty w kuchni - kuchenka, lodówka i zlewozmywak, kluczowe w procesie przygotowywania posiłku, rozmieszczone są na wierzchołkach trójkąta. Optymalne odległości miedzy nimi to:

- między zlewozmywakiem a kuchenką 120 - 210 cm
- między kuchenką a lodówką 120 - 270 cm
- między lodówką a zlewozmywakiem 120 - 210 cm

Strefy w kuchni

Kolejną żelazną zasadą, bez której nie uda się zaplanować doskonałej kuchni, jest wydzielenie w kuchni stref:

- strefy zapasów, spiżarni, gdzie przechowywane są nie używane aktualnie zapasy żywności
- strefy przechowywania, czyli szuflad i szafek na bieżąco konsumowaną żywność; należy dopasować pojemność tej strefy do modelu robienia zakupów i zaopatrywania się w żywność
- strefy zmywania, gdzie pojemność zmywarki czy zlewozmywaka powinna być optymalna do ilości brudzonych naczyń
- strefy gotowania i pieczenia
- strefy przygotowywania, z dopasowaną indywidualnie powierzchnią i wysokością blatu roboczego

Kuchnia skrojona na miarę

Nowoczesne i praktyczne rozwiązania w kuchni, takie jak wyspa czy słupek z piekarnikiem doskonale sprawdzą się na każdym metrażu. Ważne jest, by wysokie struktury nie ograniczały światła wpadającego przez okno; najlepiej, gdy są zlokalizowane vis a vis wejścia tak, by nie było widać ich bocznych powierzchni (optycznie ogranicza to przestrzeń).

Aby uwzględnić wszystkie wymienione zasady, a także lokalizację instalacji elektrycznej czy gazowej oraz ciągów wentylacyjnych, idealne są meble na wymiar do kuchni. Takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, z zachowaniem estetyki i funkcjonalności wnętrza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz