piątek, 28 października 2016

Komu pracę?

Co zrobić, żeby zatrudnić cudzoziemca?

Praca na budowie zawsze wymaga profesjonalnego i fachowego podejścia pracowników. Na tym opierają się filary każdej firmy budowlanej, która bez dobrych pracowników jest skazana na porażkę w dżungli konkurencyjnej. Jeżeli pracodawcy zależy na solidnym pracowniku powinien rozważyć zatrudnienie cudzoziemca.


Chcąc zatrudnić cudzoziemca należy przede wszystkim sprawdzić legalność jego pobytu na terenie naszego kraju. Kolejną ważną sprawą jest zbadanie, czy obywatel danego kraju ma obowiązek posiadania zezwolenia na pracę, jeżeli tak - należy wystąpić do wojewody właściwego ze względu na siedzibę firmy z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę.

W niektórych przypadkach zezwolenie na pracę nie jest wymagane, jak na przykład w stosunku do obywateli państw zza wschodniej granicy. Warunkiem zatrudnienia jest jednak praca nieprzekraczająca okresu 180 dni w ciągu 12 miesięcy. W takiej sytuacji, żeby zatrudnić sąsiada ze Wschodu należy udać się do Powiatowego Urzędu Pracy i tam wypełnić odpowiednie oświadczenie, potem pracownika należy zgłosić do ZUS, zameldować i gotowe.

Dlaczego to dobry pomysł?


Żyjemy w czasach migracji zarobkowych, nasi fachowcy wyjeżdżają, cudzoziemscy fachowcy przyjeżdżają, korzystajmy więc z umiejętności innych. Cudzoziemcy na budowie mają dobrą reputację wśród klientów i pracodawców. Ukraińscy pracownicy cieszą się opinią pracowitych i zaangażowanych w powierzone zadania. Dodatkowym i niewątpliwym atutem są kwestie związane z finansami - wymagania cudzoziemców chcących pracować na budowie w Polsce są na pewno mniejsze niż polskich pracowników.

Spełniając niewielkie wymagania formalne związane z zatrudnieniem cudzoziemców możemy zyskać naprawdę dobrych pracowników i, co za tym idzie, powiększające się grono usatysfakcjonowanych klientów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz