środa, 10 sierpnia 2016

Zasady montażu drzwi wewnętrznych


Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż montaż drzwi wewnętrznych nie jest niczym trudnym i niemal każdy może sobie poradzić z tym zadaniem.

 Mówiąc najogólniej ich montaż sprowadza się do trzech podstawowych czynności:

- właściwego umieszczenia ościeżnicy w otworze ściennym,
- zamontowania odpowiednich listew,
- zawieszenia skrzydła.

Wymienione czynności nie wyglądają na skomplikowane, jednak - jak to często bywa - czasami łatwiej powiedzieć, a trudniej zrobić. Gdy już zdecydujemy, że chcemy samodzielnie zamontować drzwi wewnętrzne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1. Dokładne wymierzenie miejsca, w którym mają być osadzone drzwi wewnętrzne (bez względu, czy wymienia się zarówno ościeżnicę, czy jedynie dopasowuje drzwi do wcześniej zamontowanej futryny).
2. Odpowiednie dobranie szerokości ościeżnicy i skrzydła drzwiowego (można wybrać spośród typowych rozmiarów lub zamówić drzwi wewnętrzne o niestandardowych wymiarach).
3. Wybór sposobu otwierania - na prawo lub na lewo (konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni do swobodnego otwierania drzwi, a także zwrócenie uwagi na rozmieszczenie mebli i włączników światła).
4. Wybór ościeżnicy (stała bądź regulowana, z zamontowanymi odpowiednimi zawiasami, umieszczonymi po właściwej stronie).
5. Wybór modelu skrzydła drzwiowego i dodatków do niego (w zależności od indywidualnych preferencji i ogólnego wystroju mieszkania).
6. Przygotowanie odpowiednich narzędzi i akcesoriów (młotek, wkrętak, klej montażowy do drewna, pianka montażowa, kliny, listwy i kołki rozporowe, poziomica).
7. Montaż ościeżnicy (jej elementy należy skleić klejem w pozycji poziomej i pozostawić do wyschnięcia).
8. Osadzenie ościeżnicy w otworze drzwiowym przy pomocy klinów i listew rozporowych.
9. Zawieszenie skrzydła drzwiowego i dokładne dopasowanie go do ościeżnicy.
10. Zamontowanie ościeżnicy na stałe do muru za pomocą kołków i uzupełnienie szczelin pianką montażową.

Istotną kwestią w montowaniu drzwi wewnętrznych jest zapoznanie się z warunkami gwarancji i upewnienie się, czy samodzielny montaż nie naruszy jej warunków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz