piątek, 15 lipca 2016

Spawanie światłowodów - czy warto iść na szkolenie?

Światłowody mają coraz szersze zastosowanie. Wzrost popularności sieci Fiber-to-the-Home (FTTH) spowodował kolejny wzrost zapotrzebowania na specjalistów od spawania światłowodów. W jaki sposób można zostać spawaczem? Jakie są predyspozycje do tego zawodu? Ile wynosi średnia pensja?



Predyspozycje do zawodu

Spawanie światłowodów wymaga przede wszystkim wytrzymałości oraz sprawności fizycznej. Często praca ze światłowodami to praca w terenie, w trudnych warunkach i otoczeniu. Z tego powodu nie powinny się an ten zawód decydować osoby z alergią lub astmatycy. Ponadto istotne są uzdolnienia manualne oraz precyzja. Specjalista w zakresie spawania powinien posiadać umiejętność czytania rysunku technicznego oraz otwarty umysł.

Ile zarabia spawacz światłowodów?


W Polsce spawacz może dostać na rękę od 2000 do 4000 złotych. Jest to dość dużo. W przypadku pracy w godzinach nadliczbowych może być to znacznie więcej. Pensja zależy również od doświadczenia, umiejętności oraz posiadanych certyfikatów i zaświadczeń. Kursy to więc dobra inwestycja w przyszłość. Za granicą stawki mogą być znacznie bardziej atrakcyjne. W Niemczech certyfikowany spawacz światłowodów może dostać bez problemu 1700 euro netto, a specjalista z doświadczeniem nawet około 4000 euro. Duże zapotrzebowanie na spawaczy jest także w Skandynawii - Norwegii czy Szwecji

Jak zostać spawaczem?


Najprostszą i najlepszą drogę ku temu jest odbycie specjalistycznego kursu zawodowego. Jego koszt może wynosić nawet 1500-2000 złotych, warto więc starać się jeśli jest taka możliwość o dofinansowanie z urzędu pracy. Warto zasięgnąć nieco informacji przed wybraniem odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Nie wszystkie wydają stosowane certyfikaty, które są podstawą do wykonywania tego zawodu. Szkolenie może trwać od kilku dni do nawet kilka tygodni.

3 komentarze:

  1. Myślę, że warto, my u siebie zatrudniamy spawaczy z Wietnamu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam można kontakt na maila?? gawryjolekdawid@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Sieć światłowodowa dociera do coraz to mniejszych miejscowości, nie mniej jeszcze wiele czeka na podłączenie. Dlatego fachowcy są i będą potrzebni jeszcze długo. A jaki jest internet światłowodowy? Na pewno https://fiberlink.pl/ taki dostarcza dla swoich klientów w Małopolsce.

    OdpowiedzUsuń