piątek, 12 maja 2017

Rodzaje wiertarek i ich zastosowanie

Wiertarki można uznać za podstawowe narzędzia wykorzystywane w domu podczas wielu różnych prac remontowych, ale także na budowie w zastosowaniach procesjonalnych. Istnieje kilka rodzajów tego urządzenia, które można wykorzystać do różnych prac budowlanych i wykończeniowych.

Czym są wiertarki?


Wiertarka wykorzystywana w budownictwie czy użytku domowym jest zazwyczaj elektrycznym urządzaniem (choć istnieją także wiertarki ręczne), które służą głównie do wiercenia otworów w różnych materiałach jak beton, metal, drewno, ceramika itp. Otwory otrzymuje się dzięki obracającemu się wiertłu, które jest podstawowym, wymiennym elementem każdej wiertarki. Narzędzie to wyposażone jest w takie podzespoły jak silnik elektryczny, przekładnia, wrzeciono, sprzęgło, wirnik, szczotki, włącznik i inne.

Rodzaje wiertarek


Do tworzenia otworów w miękkich materiałach jak tworzywa sztuczne czy drewno można użyć świdra ręcznego, który napędzany jest siłą rąk. Do większości zastosowań w domu nadają się wiertarki ręczne bez udaru oraz udarowe. Te pierwsze posłużą do wiercenia otworów w wielu materiałach jak drewno, metal, tworzywa, miękki mur.

Wiertarki udarowe przeznaczone są do wiercenia w twardszych i kruchych materiałach jak np beton czy płytki ceramiczne i gresowe. Udar wprawia obracające się wiertło także w ruch posuwisty zwiększając skuteczność jego działania.

Do prac domowych chętnie wykorzystywane są także akumulatorowe wiertarko-wkrętarki, które poza wierceniem w miękkich materiałach pozwalają także przy pomocy zestawu odpowiednich bitów wkręcać i wykręcać śruby czy wkręty. Znacznie usprawniają np. składanie mebli.

W zastosowaniach profesjonalnych spotkamy się również z młotowiertarkami, które posiadają pneumatyczny udar pozwalający wiercić otwory w najtwardszych materiałach budowlanych, ale także skuwać płytki, tynki, beton. Do wykonywania precyzyjnych wierceń idealnie nadają się wiertarki stołowe z racji stabilnego ułożenia zarówno samego urządzenia wiercącego jak i materiału do wiercenia.

Szerokie zastosowanie wiertarek


Wiertarkę można wykorzystać do różnych celów. Wiercenie otworów w materiałach będzie podstawowym zastosowaniem, jednak dzięki zastąpieniu wiertła innym osprzętem, możliwe będzie także mieszkanie zapraw budowlanych, klejów czy farb, szlifowanie metalu, wkręcanie i wykręcanie śrub i wkrętów. Z kolei udar pneumatyczny pozwoli kruszyć beton czy kuć asfalt podczas większych prac remontowych czy wyburzeniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz