wtorek, 23 maja 2017

Prace pod napięciem elektrycznym i ich konsekwencjeWykonywanie prac elektrycznych wiąże się ze sporym ryzykiem porażenia prądem, dlatego przed ich podjęciem należy się dokładnie zastanowić czy jesteśmy bezpieczni, a przede wszystkim sprawdzić, czy nie pracujemy pod napięciem elektrycznym. Skutki porażenia prądem mogą być bowiem bardzo poważne.

Poważne uszkodzenie ciała

Zdarza się, że ekspozycja na prąd elektryczny jest krótka i uda się w porę odsunąć od jego źródła. Równie często jednak duże napięcie elektryczne przy kontakcie z ciałem może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń ciała. Dochodzi w takim przypadku do trwałego uszkodzenia nerwów i organów wewnętrznych, w tym także serca i mózgu, czego efektem jest trwałe kalectwo, a nawet śmierć. Ponadto osoby, które miały do czynienia z porażeniem prądem elektrycznym muszą się liczyć z możliwością trwałego pogorszenia czy też nawet z utratą wzroku i słuchu.

Oparzenie elektryczne


Osoby, które miały do czynienia z prądem elektrycznym muszą być przygotowane na to, że będą przez resztę życia miały ślady w postaci blizn po oparzeniu. Prąd elektryczny przepływając przez ciało, ogrzewa jego tkanki do bardzo wysokiej temperatury. Efektem tego są zwykle oparzenia pojawiające się na dłoniach, ale także na stopach. Oparzenia są na tyle poważne, że wymagają zwykle leczenia operacyjnego. Gdy prąd przepływa przez ciało bardzo długo, niestety dochodzi do tak poważnego uszkodzenia tkanek, że może się to zakończyć natychmiastowym zgonem lub zgonem w ciągu kilku dni od dnia porażenia prądem elektrycznym.

Wysokie napięcie elektryczne, a brak kontroli nad mięśniami


W trakcie porażenia prądem elektrycznym może dojść do utraty kontroli nad pracą mięśni. Skutkiem takiego stanu rzeczy mogą być przesunięcia stawów, a nawet poważne złamania kości powstałe w wyniku nienaturalnego ułożenia się kończyn, a także w wyniku upadku z dużej wysokości. Utrata kontroli nad ciałem przy braku odpowiedniego zabezpieczenia się w trakcie wykonywania prac elektrycznych przynosi więc czasem dość nieoczekiwane skutki.

Sprawdź usługi elektryczne Wrocław - Elektroinstalcje Adrian Szopa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz