sobota, 25 marca 2017

Jak działa powietrzna pompa ciepła?Powietrzna pompa ciepła to nowoczesna forma ogrzewania domu, która wykorzystuje bezpłatne ciepło zawarte w powietrzu. Cała instalacja wraz z pompą jest bardzo prosta w montażu i nie wymaga dodatkowych, kosztownych odwiertów, co z kolei przekłada się na jej niezbyt wygórowaną cenę.


Jak działa powietrzna pompa ciepła?Przede wszystkim należy zacząć od tego, iż pompa ciepła zbudowana jest z dwóch modułów: zewnętrznego, który zasysa ciepło z powietrza i przekazuje je do budynku oraz wewnętrznego, którego zadaniem jest oddanie ciepła i ogrzanie całego domu.

Pompa ciepła działa dzięki skoordynowanym obiegom powietrza. Wentylatory, które znajdują się w module zewnętrznym mają za zadanie transport powietrza aż do pompy ciepła. Następnie powietrze omywa parownik oraz oddaje swoje ciepło do czynnika chłodniczego, który krąży w obiegu i ostatecznie odprowadzane jest z powrotem na zewnątrz budynku. Ogrzany czynnik chłodniczy odparowuje i zasysany jest do sprężarki, która zwiększa temperaturę i ciśnienie czynnika. Sprężony czynnik jest transportowany do skraplacza, gdzie jest schładzany i skraplany. Podczas całego tego procesu oddaje on swoje ciepło do obiegu grzewczego, który ociepla cały budynek. Ostatecznie schłodzony czynnik roboczy jest kierowany do zaworu rozprężnego, a następnie przepływa ponownie do parownika i następuje powtórzenie całego cyklu.

Główne zalety pompy ciepłaPrzede wszystkim powietrzna pompa ciepła to doskonałe, nowoczesne rozwiązanie, które jest absolutnie bezobsługowe i bezawaryjne. Urządzenie jest stosunkowo małe, a więc bez problemu może zmieścić się do piwnicy lub garażu i charakteryzuje się niskimi kosztami montażu, gdyż nie wymagane są żadne dodatkowe odwierty czy kolektory poziome. Ponadto pompa może pochwalić się stosunkowo dobrym współczynnikiem efektywności COP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz