środa, 6 kwietnia 2016

Rodzaje światłowodów

Światłowody dzieli się przede wszystkim ze względu na strukturę modową (jedno- lub wielomodowe). Możemy również klasyfikować je ze względu na ich geometrię (planarne, włókniste i paskowe), rodzaj tworzywa, z jakiego zostały wykonane (plastik, szkło, półprzewodniki), oraz rodzaj współczynnika załamania (gradientowe lub skokowe). Różne rodzaje światłowodów charakteryzują się innymi właściwościami i dzięki temu mogą być zastosowane w różnych branżach.


Światłowody jednomodowe

Światłowody jednomodowe umożliwiają przesyłanie danych na duże odległości. Odbywa się to bez większego zniekształcenia i tłumienia sygnału, co jest bardzo ważne w telekomunikacji. Ich średnica rdzenia wynosi od 8 do 10 mikrometrów. Charakteryzują się przy tym skokową zmianą współczynnika załamania światła. Mogą być wykorzystywane do transmisji danych na odległość do 100 km, ich żywotność wynosi nawet 25 lat.

Światłowody wielomodowe


Światłowody wielomodowe charakteryzują się większą niż w przypadku światłowodów jednomodowych średnicą rdzenia. Wynosi ona 50 lub 62,5 mikrometra. W takim światłowodzie fala może rozchodzić się wieloma drogami, zwanymi modami. To powoduje zniekształcenie impulsu, i ograniczenie prędkości transmisji. Z tego powodu stosowane są do transmisji danych na mniejsze odległości.

Materiał

W sytuacji, gdy potrzebne jest przesyłanie danych na duże odległości, z ogromnymi prędkościami stosowane są przede wszystkim światłowody szklane. Do lokalnego jedynie przesyłu danych wykorzystuje się tańsze światłowody plastikowe. Charakteryzują się one mniejszymi prędkościami przesyłania danych. Stosowane są one w automatyce przemysłowej, motoryzacji, sprzęcie domowym.
Czasami stosowane są również światłowody półprzewodnikowe, z rdzeniem z arsenku galu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz